Šta koči energetsku tranziciju SAD-a?

Photo-illustration: Unsplash (Andreas Gucklhorn)

Iako se danas, više nego ikada ranije, u Americi govori o obnovljivim izvorima energije, čini se da izgradnja zelenih elektrana ne napreduje istim tempom. Dok je u Evropskoj uniji 2020. godine čak 38 odsto energije dobijeno iz obnovljivih izvora, a u Kini 29 odsto, u SAD-u je udeo čiste energije pošle godine iznosio 21 odsto.

Ovaj podatak može da iznenadi budući da je Amerika dom vodećeg proizvođača električnih automobila u svetu – kompanije Tesla, i obiluje potencijalom za gotovo sve vrste obnovljivih izvora energije.

Da li će SAD uskoro ostvariti veći udeo čistih izvora energije zavisi isključivo od jedne stvari – izgradnje visokonaponskih dalekovoda i prateće infrastrukture.

Kako se navodi u studiji Američkog saveta za obnovljivu energiju (ACORE), najviše potencijala za proizvodnju zelenih megavata nalazi se u centralnoj Americi, dok su najveći potrošači električne energije miljama udaljeni milionski gradovi – Los Anđeles, Njujork, Čikago i drugi.

Iako se ovi gradovi još uvek snabdevaju električnom energijom iz lokalnih nuklearnih i termoelektrana, prelazak na obnovljive izvore enegije zahteva izgradnju guste mreže kilometrima dugačkih visokonaposkih dalekovoda.

Za jednu ekonomski stabilnu zemlju to ne bi trebalo da predstavlja problem, ali stvar je daleko komplikovanija nego što se čini.

Pre svega, izgradnja dalekovoda traje duže od izgradnje solarnih ili vetroelektrana, ali se ovim projektima još uvek ne pridaje dovoljno pažnje.

Osim toga, visokonaponski dalekovodi nose rizik od izazivanja šumskih požara, a jedan takav desetkovao je šumu u Kaliforniji 2019. godine. Takođe, izgradnja dalekovoda zahteva dozvolu vlasnika poseda što dodatno može usporiti ili čak onemogućiti proces.

Proces dekarbonizacije Sjedinjenih Država nešto je zahtevniji nego u ostatku sveta jer nije moguće izgraditi velike solarne elektrane ili vetroparkove u blizini najvećih potrošača. Na sreću, potreba za izgradnjom dalekovoda na vreme prepoznata, te se u narednom periodu mogu očekivati značajna ulaganja u infrastrukturu za OIE.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti