Šta donose izmene i dopune Zakona o eksproprijaciji?

Foto-ilustracija: Unsplash (Ivan Aleksić)

Vlada Republike Srbije predložila je izmene i dopune Zakona o eksproprijaciji, a predlog Zakona našao se na dnevnom redu Sedme sednice Drugog redovnog zasedanja Skupštine.

Istovremeno, brojni građani i ekološki aktivisti okupili su se juče, 23. novembra, ispred Skupštine i pozvali da se ovakav predlog povuče jer je, kako kažu, namenjen da olakša „otimanje dedovine zarad interesa stranih kompanija“.

Zakon o eksproprijaciji primenjuje se u našoj zemlji od 1995. godine, ali se predloženim izmenama i dopunama drastično ubrzava proces, a svi postupci dobijaju status „hitnog“ ukoliko Vlada ustanovi da je projekat od javnog interesa.

„Rok za Vladu da ustanovi javni interes sveden je sa 90 dana na 15 dana, a rokovi za učešće građana u postupku su pet plus tri dana. Uz to, na one tri godine privremenog zauzimanja zemljišta sada je dodato još tri godine – dakle šest godina privremenog zauzimanja zemljišta“,  objasnio je advokat Luka Đorđević u razgovoru sa “Eko Stražom”.

On dodaje da poljoprivrednici po selima uglavnom ne sprovode ostavinske rasprave generacijama, što predstavlja veliku prepreku investitorima da sprovedu postupak eksproprijacije budući da se ne zna ko je vlasnik.

„Novi zakon o eksproprijaciji predviđa uvođenje privremenih zastupnika potencijalnih naslednika. To znači da neko iz opštine vašem pokojnom dedi postavi privremenog zastupnika i taj privremeni zastupnik onda sprovede ostavinski postupak. To je nenormalno iz ugla naslednog prava. Kad ostavilac premine, automatski se postaje naslednik, nema potencijalnog naslednika, nema zastupnika nasledika. Ovaj zakon uvodi sulude stvari”, ističe Đorđević.

Korist građana ili korist Rio Tinta?

Kao glavni razlog izmena i dopuna Zakona o eksproprijaciji, aktivisti navode kompaniju Rio Tinto koja je do sada uspela da otkupi manje od trećine predviđenog zemljišta, a ukoliko predlog Zakona bude usvojen, strana kompanija lako će doći do svih neophodnih parcela.

Premijerka Srbije Ana Brnabić demantovala je na jučerašnjoj sednici navode da Rio Tinto ima bilo kakve veze sa Zakonom o eksproprijaciji i građanima koji protestuju poričila da će zakon o eksproprijaciji služiti samo tome da neki strateški projekti mogu brže da se realizuju, navodi se u saopštenju Vlade.

Ona je ukazala na to da do sada nelegalan objekat na trasi nije mogao da se ukloni i da bi novi zakon trebalo da pronađe rešenje i za takve situacije.

„Ovaj predlog zakona je bio dve nedelje na javnom uvidu, slati su komentari, a ovi što su danas protestovali ispred parlamenta nisu poslali nijedan komentar“, rekla je premijerka.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da se izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji skraćuju rokovi za postupanje nadležnih organa, rešava pitanje nelegalnih objekata eksproprijacije i definiše pitanje administrativnog prenosa.

On je objasnio da predlog Zakona predviđa da predmet eksproprijacije mogu biti svi oblici svojine, pa i nepokretnosti u javnoj svojini, što do sada nije bio slučaj.

Aktivisti će, kako je najavljeno, nastaviti sa protestima danas i u nedelju jer smatraju da izmene Zakona ne mogu doneti korist građanima već će, naprotiv, ugroziti čak i one koji nisu u rudarskim područjima budući da je svako u riziku da mu se po hitnom postupku oduzme imovina.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti