Solarni paneli u zaštiti vinograda od klimatskih promena

Foto-ilustracija: Pixabay

Ekstremno topla leta i hladne zime drastično utiču na poljoprivrednu proizvodnju i proizvođačima zadaju glavobolje. Kako zaštiti useve i omogućiti im da neometano rastu, ali opet i lako brinuti o njima, pitaju se mnogi poljoprivrednici.

Vlasnik vinograda koji se nalazi na jugoistoku Francuske čini se da je našao idealno rešenje da zaštiti čokote i istovremeno koristi obnovljivu sunčevu energiju.

Pijer Eskudiju je iznad svog vinograda postavio solarne panele koji ga štite od mraza i toplotnih talasa. Na ovaj korak se odlučio zbog prošlogodišnjih vremenskih prilika koje su gotovo uništile prinos grožđa, a dodatni bonus je i proizvodnja električne energije.

Solarni paneli štite grožđe tokom zime kada su veoma niske temperature, dok u letnjim mesecima prave hlad i sprečavaju tople sunčeve zrake da direktno padaju na vinovu lozu. Osim toga, paneli su postavljeni na specijalne mehanizme koji ih pomeraju, tj. okreću ih kako bi omogućili više svetla vinovoj lozi tokom oblačnih dana, prenose svetski mediji.

Osim što štite vinograd, solarni paneli proizvode električnu energiju koja je dovoljna za oko 650 kuća koje se nalaze u ovom području Francuske.

Sve više vinograda na ovaj način želi da sačuva svoje čokote što pokazuje veoma brz razvoj nove tehnologije koja je nazvana agroenergetika.

Da upotreba solarnih panela za zaštitu nije namenjena samo za vinograde pokazuje podatak da nekoliko kompanije iz Evrope razvija slične tehnologije za različite poljoprivredne kulture. U bliskoj budućnosti proizvođači voća, povrća i žitarica će pomoću ove jedinstvene tehnologije moći da zaštite svoje useve.

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti