Prvi rezultati prekograničnog IPA projekta PANNONSTEPPES

Predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine obavili su radni sastanak sa predstavnicima Lovačkog udruženja „Perjanica“, upravljača zaštićenog područja Specijalni rezervat prirode „Pašnjaci velike droplje“ kod Mokrina.

Foto: Željko Jolić/ Pokrajinski sekretarijat za urbanizam
i zaštitu životne sredine

Cilj sastanka bio je da se razmotre rezultati do sada realizovanih projektnih aktivnosti, koje su sprovedene u okviru prekograničnog IPA projekta „Očuvanje ključnih životinjskih vrsta Panonskih stepa u pograničnom području Mađarske i Srbije“ – PANNONSTEPPES.

Na sastanku je konstatovano da je svaka od planiranih aktivnosti uspešno sprovedena i da je do sada najveći uspeh projekta da se unutar podignute zaštitne ograde, koja ima za funkciju očuvanje jedine još preostale populacije velike droplje u Srbiji, redovno posmatraju ženke velike droplje.

Ograda je uspostavljena na lokalitetu Jaroš i dužinom od 4700 metara obuhvata površinu od 115ha, što je izgleda dovoljno prostrana ograđena površina unutar koje se jedinke ovih retkih i veoma ugroženih ptica osećaju sigurno i bezbedno.

S obzirom da se posmatranja odvijala za vreme reproduktivnog perioda vrlo je izvesno da se radi o gnežđenju, što je bio i glavni cilj ovog projekta.

Projekat PANNONSTEPPES se realizuje u periodu od 15. januara 2018. do 14 januara 2020. godine. Vodeći korisnik projekta je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, a partneri su Nacionalni park „Kiškunšag“ (prekogranični partner u Mađarskoj), Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine i Lovačko udruženje “Perjanica”.

Ukupan budžet projekta je 287,039.93 evra, od čega sredstva Evropske unije (IPA) iznose 243.983,93 evra, dok su preostala sredstva obezbeđena iz pokrajinskog budžeta vlade AP Vojvodine.

Milisav Pajević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti