Kreće turistička sezona u Crnoj Gori, u planu i razvoj ruralnog turizma

Foto-ilustracija: Unsplash (Oskar Hagberg)

Nakon što su prvi turisti već počeli da pristižu na Grčko primorje, i Crna Gora je najavila da će od sledeće nedelje otvoriti granice za turiste, piše RTCG.

„Ovaj dan je simboličan, jer je Grčka otvorena za sve turiste. Počele su da rade prodavnice, ugostiteljski objekti i hoteli, što ukazuje na značaj jake veze koju mi treba da sledimo, jer su naši protokoli slični, pristupi približno isti i Crna Gora će sledeće nedelje otvoriti sve granice za turiste, sa onom najznačajnijom rečju – Dobrodošli na crnogorsko primorje“, saopštio je premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić.

On je dodao da će grčka Vlada i biznismeni kroz investicije pružiti snažnu podršku Crnoj Gori za dalji razvoj turizma, kako bi Crna Gora postala Grčka na Balkanu, odnosno Jadranskom moru.

Osim toga, važno je razvijati i ruralni turizam, a iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede najavljen je novi agrobudžet sa velikim brojem mera, od koji će neke prvi put biti realizovane u Crnoj Gori, prenosi RTCG.

 

Nakon posete opštini Mojkovac, ministar Aleksandar Stijović je poručio da se ruralni turizam mora razvijati udruženim snagama, dok su predstavnici ove lokalne samouprave izneli strateški pravac razvoja opštine, kao i potencijale, projekte i aktivnosti koji se trenutno realizuju u oblasti poljoprivrede, sa planovima za ovu godinu.

Kada je reč o ruralnom turizmu, turisti mogu izabrati neko od mnogobrojnih domaćinstava u severnom, centralnom ili južnom regionu Crne Gore koji se znatno razlikuju po svojim geografskim karakteristikama, piše na sajtu udruženja Turizam na selu.

U severnom regionu nalaze se tri nacionalna parka – Durmitor, Biogradska Gora i Prokletije, a karakteriše ga mnoštvo brzih, planinskih reka, glečerskih jezera i izazovnih planinskih vrhova sa četinarskim i listopadnim šumama.

Centralni deo bogat je kutlurno-istorijskim spomenicima, a turisti mogu posetiti Podgoricu, Cetinje i nacionalne parkove Lovćen, Danilovgrad i Nikšić, kao i Skadarsko jezero koje se prostire na teritorije Crne Gore i Albanije.

Južni region nalazi se na obali Jadranskog mora i obuhvata opštine Ulcinj, Bar, Budvu, Kotor, Tivat i Herceg Novi, a naročito se izdvaja  Bokokotorski zaliv sa Kotorom u kome se nalaze zidine starog grada koje su pod zaštitom UNESCO.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti