Još uvek nije izgrađena nijedna MHE na lokacijama koje su dodeljene javnim pozivom resornog ministarstva

mhe

Predstavnik Udruženja za energetiku Privredne komore Srbije gospođa Vera Ražnatović izjavila je za „Večernje novosti“ da nijedna mala hidroelektrana nije puštena u rad, iako je prvi javni poziv raspisan još u februaru 2013. godine. Ona je istakla da je za izgradnju MHE bilo zainteresovano čak 174 investitora koji su podneli zahteve za više lokacija. Međutim, na kraju je ostalo oko 40 investitora, ali izgradnja MHE još uvek nije ni počela navodi gospođa Ražnatović.

Urbanista iz Arilja, gospodin Zoran Radojević rekao je za „Večernje novosti“ da je samo za dve lokacije urađen urbanistički projekat, ali da te firme nisu zainteresovane za izgradnju hidroelektrana, već će dozvole prodati drugima.

Član Radne grupe za izgradnju MHE gospodin Miloš Jelisavčić istakao je da ne postoji detaljan plan regulacije terena, već se koriste podaci iz Katastra MHE koji datira iz 1987. godine.

Predsednik opštine Bajina Bašta gospodin Radomir Filipović dodao je i da jedan od problema predstavlja nerešeno imovinsko pitanje, koje najviše i koči izgradnju ovih projekata.

Podsetimo, Ministarstvo energetike je u februaru 2013. godine raspisalo javni poziv za izgradnju mini hidroelektrana na 317 lokacija, a u junu iste godine potpisan je Trojni memorandum o razumevanju kojim se odobrava izgradnja 212 MHE. Drugi javni poziv za izgradnju mini hidroelektrana na 142 lokacije raspisan je 30. decembra 2013. godine. Investitori su nakon potpisivanja Trojnog memoranduma o razumevanju imali rok od šest meseci za ispitivanje mogućnosti realizacije projekta, podnošenje generalnog projekta i zahteva za sve potrebne dozvole resornom ministarstvu.

Kada je reč o obnovljivim izvorima energije u Srbiji, prošle godine uvedena je naknada za „zelenu energiju“ koju plaćaju građani Srbije i koja iznosi 4,4 pare po kWh. Ova naknada se plaća kroz račune za električnu energiju.

Inače, Republika Srbija se obavezala da do 2020. godine ima udeo od 27 odsto energije iz obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji energije, a ovaj udeo sada iznosi 21,2 odsto.

Sandra Jovićević

foto: energetskiportal.rs

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti