Japanske „pametne mreže“ za bolju energetsku efikasnost Bugarske

Japanske „pametne mreže“ za bolju energetsku efikasnost BugarskeFumitoši Emura, predsednik projekta „Pametni gradovi i socijalne inovacije” kompanije „Hitači” (Hitachi), gostovao je ovih dana u Sofiji kako bi predstavio viziju te kompanije nazvanu „Pametna zajednica 2020”.
Prema njegovim rečima, projekat „pametnih zajednica” pruža mogućnost optimizovanog snabdevanja energijom iz obnovljivih izvora kroz „pametne mreže” za proizvodnju i iskorišćavanje struje iz OIE i efikasnije korišćenje struje, kao i mogućnost kontrolisanja potrošnje energije u domaćinstvima, korišćenjem „pametnih senzora”. Kao primere ove vizije Emura je predstavio projekte na Havajima, u Španiji i Engleskoj, kao i projekte u nekoliko japanskih gradova.
U poslednjih par godina Bugarska je napravila krupne korake ka razvoju elektronskog administrativnog servisa za građane i poslovne ljude, što je pored inernet bankarstva, prema rečima Emure, još jedan primer „pametnih zajednica”. Međutim Bugarska mora da sprovede debatu o obnovljim energijama unutar same države kako bi se odredio najbolji model za ulaganje, nakon čega bi japanske kompanije mogle da se uključe, istakao je Emura.

Kao primer podsticanja razvoja „zelene“ energije, još u julu prošle godine Vlada Japana je uvela povlašćene tarife za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, omogućavajući proizvođačima da tu energiju prodaju po podsticajnim cenama u određenom vremenskom periodu, dok potrošači ove „zelene“ energije plaćaju ekstra porez.

Nešto slično uvela je i Bugarska, a na predlog Bugarske Energetske Kompanije (BEH), da proizvođači solarne i vetro energije plaćaju porez na dobit od 15%. Predložene mere su poslednji pokušaji Bugarske da pronađe fondove, dozvoljavajući nižu cenu struje, a istovremeno trudeći se da poboljša energetsku efikasnost zemlje.

Foto: novinite.com

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti