Inovacije u obnovljivim grejnim sistemima – topla i svetla slika budućnosti

Ispunjenje cilja Velike Britanije da do 2020. godine emisija štetnih gasova bude svedena na minimum neće biti lak, ali inovativnim načinima može se i to dostići. „Sadler’s wells” teatar, kao jedan od pionira u oblasti obnovljivih izvora, ističe se svojim grejnim i rashladnim sistemom.

Iz veštački napravljenog podzemnog rečnog toka „Nove Reke“ koja protiče ovim delom Londona izvlači se voda pumpom iz dubine od 88 metara i koristi za održavanje temperautre zgrade poznatog Londonskog teatra. Međutim, ovo nije jedina prednost jer pored kontrole temperature ovim izumom omogućava se i snabdevanje vode u toaletima.

Nedaleko od ovog teatra nalazi se i hotel „Ceter“ koji svojim sistemom pumpi izvlači iz podzemnog jezera vodu koja je za razliku od vazduha konstantne temperature i to od 12-14 stepeni.

U svetu u kome su ambicije očuvanja životne sredine izuzetno velike sve više kompanija prelazi na alternativne načine korišćenja energije postavljanjem solarnih PV sistema, korišćenjem biomase i sličnog.

Tako i šoping centar u jednoj od najpoznatijih ulica u Lononu koristi oko 80% toplotne energije iz bojlera biomase.

Procenat energije koja odlazi na dogrejavanje ili rashlađivanje prostorija iznosi 60% tako da ovakav način iskorišćenja obnovljivih izvora je već velika prednost.

Međutim, korisno je da se tokom izgradnje objekata od samog starta predvidi prostor namenjen za izgradnju ovakvih ili sličnih postrojenja poput bojlera na biomasu i solarnih panela.

Budući planovi u izgradnji obnovljivih grejnih sistema su ambiciozni i inovativni. Možemo se nadati prozorima koji direktno Sunčevu svetlost pretvaraju u energiju, ali i hibridnim sistemima grejnih pumpi koji značajno smanjuju emisiju štetnih gasova.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti