Ekoturizam šansa za razvoj Crne Gore

 

Direktor Ekološkog pokreta „Ozon“, Aleksandar Perović ističe da je ekoturizam kao jedan od najperspektivnijih razvojnih modela, koji lokalnim zajednicama otvara prostor za proizvodnju, zapošljavanje, preduzetništvo, inovacije i umrežavanje, kako su kazali, neuporedivo bolji od pasivne uloge čekanja stranih investicija i kreditnog zaduživanja za potrebe trenutnog rešavanja ekonomskih problema i kupovinu socijalnog mira.

– Umesto da lokalne zajednice zavise od ne ekoloških projekata, sumnjivog kapitala i investitora, verujemo da je za građane mnogo bolje pravilno koristiti lokalne prirodne resurse i budžetska sredstva, vodeći se poslovnom vizijom i javnim, a ne privatnim interesima, kako je to najčešće slučaj, kazao je Perović.

Neshvatljivo mu je da se umesto okretanja održivim razvojnim pravcima, poput ekoturizma, za koji, prema njegovim rečima, ima rastuće interesovanje i turista i investitora i dalje insistira na, „megalomanskim projektima“.

– Kao što je na primer Porto Skadar Lake ili se reke sa pitkom vodom stavljaju u ciljevi malih hidroelektrana, što ne samo da je pogrešno već i pogubno i sa dugotrajnim posledicama, naročito na lokalnom nivou, navodi se u saopštenju.

Predlažemo da se u pripremama formiranja Eko-fonda, čije je osnivanje najavljeno do kraja tekuće godine, otvori prostor i za finansiranje projekata koji uz primenu savremenih tehnologija doprinose nacionalnom brendiranju Crne Gore kao ekološke države.

– Nadamo se da će lokalne uprave naših opština, konačno shvatiti da ne mogu od izbora do izbora „prodavati maglu“ građanima i da se mora pokazati ozbiljnost i sposobnost da se obezbedi perspektiva, naročito za mlade koji sve više odlaze iz zemlje ili se vežu za rad u državnoj i lokalnoj administraciji, umesto da pokreću sopstveni porodični biznis, a tu je ekoturizam sa povezanim delatnostima, kao što je npr. digitalni marketing, realna šansa, zaključuje Perović.

Milisav Pajević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti