Home Blog

Žene su osetljivije na ekološke i društvene probleme

Foto-ilustracija: Unsplash (Luca Bravo)
Foto: OIE Srbija

Energetski portal, kao medij koji želi da doprinese rodnoj ravnopravnosti i inkluzivnosti žena u sektor zelene energije, odlučio je da podrži kampanju promocije uspešnih žena koje sprovodi Udruženje Obnovljivi izvori energije Srbije. U narednom periodu objavljivaćemo intervjue Udruženja OIE SRBIJA sa ciljem da podstaknemo mlade devojke i žene da se obrazuju i karijernu šansu potraže u sektoru OIE.

ESG menadžerka kompanije Masdar Taaleri Generation Ivana Gažo radi u OIE industriji skoro deset godina. U tu deceniju stalo je mnogo savladanih izazova, sprovedenih projekata, pa i poneka borba sa vetrenjačama, poput onih koje su se dešavale prilikom razvoja vetroparka Čibuk 1, tada jednog od pionirskih projekata ove vrste u Srbiji.

Isti tim sada radi na razvoju Čibuka 2, a u svoj portfolio upisali su i prvu solarnu elektranu – Meadows u Kovinu.

Po čemu se razlikuju projekti vetroparkova i solarnih elektrana, šta tačno podrazumeva sve popularnija pozicija ESG menadžera, zašto bi preporučila mladim ženama sa društvenih fakulteta da karijeru grade u OIE sektoru – samo su neke od tema o kojima je Ivana Gažo govorila za portal OIE Srbija.

Kako ste se kao filolog našli u sektoru OIE?

– Po meni studije filologije proizvode svestrane pojedince koji mogu da rade u bilo kom sektoru privrede. Filologija pruža mogućnost da se istraže različite poslovne opcije, naročito ako vam se promene interesovanja ili životne okolnosti. Karijerni izbori ne moraju biti večni, a promenama su obično sklonije, ali i vičnije žene. Nakon fakulteta sam više puta menjala oblasti u kojima sam radila. Ipak, obnovljivi izvori energije su ono u čemu sam se pronašla i gde sam se zadržala najduže. Nedavno sam završila i master studije ekonomije, tako da filologija nije moje jedino obrazovanje.

Bili ste u timu koji je radio na razvoju vetroparka Čibuk 1, tada jednog od pionirskih projekata ove vrste u Srbiji. Kakvo iskustvo nosite iz tog projekta?

– Nosim pre svega osećaj velikog ponosa što sam bila deo jedne grupice ljudi koja je razvila nešto što je u tom trenutku bilo potpuno nesvakidašnje za našu zemlju. Nama je na trenutke izgledalo kao da se zaista borimo sa vetrenjačama i neke prepreke su delovale nesavladivo, ali smo ipak uspeli da realizujemo projekat koji je u tom momentu bio najveći vetropark u Srbiji, ali i u regiji Zapadnog Balkana. Tada je bilo mnogo izazova, ali moje kolege i ja danas imamo gomilu anegdota iz tog perioda kojih se obično sećamo sa osmehom.

Pročitajte još:

U februaru 2024. godine prelazite u kompaniju Masdar Taaleri Generation koja trenutno radi na razvoju projekta vetroparka Čibuk 2. Koliko se ta dva vetroparka razlikuju?

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

– Kompanija Masdar Taaleri Generation je prirodni nastavak projekta Čibuk 1 – isti tim na novim zadacima. Na Čibuku 1 se krenulo od nule i to ogromno iskustvo koje smo stekli na našem prvom projektu je utabalo staze razvoju Čibuka 2. U međuvremenu je napravljen veliki pomak u oblasti obnovljivih izvora energije u našoj zemlji: doneta je nova legislativa, razvoj ovakvih projekata je dobio prioritetnu poziciju u energetskim planovima, pojavila su se modernija tehnička rešenja, ali se promenila i svest kako običnih ljudi, tako i donosilaca odluka. Mi smo i kao tim i kao individue mnogo toga naučili na Čibuku 1 i te lekcije su pomogle da projekat Čibuk 2 ide nekim mirnijim tokom.

Kada možemo da očekujemo početak gradnje Čibuka 2?

– Izgradnja će početi u narednih nekoliko meseci. Očekujemo da će vetroelektrana biti operativna početkom 2026. godine.

MTG planira gradnju solarne elektrane Meadows u Kovinu. Koje izazove donosi razvoj solarne elektrane u poređenju sa vetroelektranama?

– Nama kao timu je ovo prvi projekat solarne elektrane u našem portfoliju. Još uvek smo u veoma ranoj fazi razvoja i za sada bi se moglo reći da je vetroelektrana ipak zahtevniji projekat od solara, i to ne samo u inženjerskom smislu. Razvoj solarne elektrane Meadows je za sada nailazio na probleme proceduralne i administrativne prirode, ali ih je MTG tim dobro rešavao.

Angažovani ste na poziciji ESG menadžera, što je sve popularnije zanimanje. Šta tačno ta pozicija podrazumeva? Kako izgleda Vaš radni dan?

– Koncept ESG-a zahteva da kompanija kao merilo uspešnosti pored finansijskih pokazatelja, uvede i fokus ka društvenim i ekološkim aspekatima poslovanja. Nas kao zemlju tek čekaju prave „zelene promene“, te je ova tema prevazišla status usputne priče ili običnog trenda. Projekti zelene energije moraju biti ESG lideri koji pokazuju šta znači odgovorno investiranje uz održive ciljeve.

Moji svakodnevni zadaci su podeljeni po projektima. Čibuk 1 je u operativnoj fazi, prošlo je nekoliko godina i može se reći da smo „uigrani“ u upravljanju aktivnostima na vetroparku uz  istovremeno gajenje partnerskog odnosa sa lokalnom zajednicom. Trenutno je moj fokus na razvoju novih projekata, pre svega Čibuka 2, koji je u fazi ugovaranja finansiranja i izgradnje, što zahteva postavljanje adekvatnog set up-a u koji će biti inkorporirani ESG principi na kojima insistiraju naši investitori i zajmodavci.

Koje ESG standarde ili jednostavno uslove iz oblasti zaštite životne sredine treba da ispuni jedna kompanija da bi realizovala kompleksan projekat kao što je vetropark ili solarna elektrana?

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

– ESG standardi su više od očuvanja životne sredine. „E“ komponenta se naravno odnosi na smanjenje negativnih uticaja na prirodu i usklađivanje sa međunarodno preuzetim obavezama na ovu temu, ali su tu i „S“ komponenta koja se bavi odnosima sa zaposlenima, liderstvom, državnim institucijama i lokalnim zajednicama, kao i „G“ komponenta korporativnog upravljanja koja reguliše biznis etiku, procedure, odgovornost i transparentnost jedne kompanije.

Projekti zelene energije su najčešće finansirani od strane finansijskih institucija koje insistiraju na primeni najviših standarda u oblasti ESG što podrazumeva, između ostalog, unapređenje prirodne sredine i smanjenje negativnih uticaja, brigu o biodiverzitetu, angažovanje u društvenoj zajednici u kojoj se razvija projekat, mehanizme naknade štete, najviše mere bezbednosti i zdravlja na radu i transparentno korporativno upravljanje.

Da li se i kako menjao odnos prema ženama u OIE industriji u Srbiji u kojoj radite skoro deset godina?

– Primećujem i raduje me da je u ovoj oblasti sve više žena, jer je energetika bila tradicionalno muški posao. Žene su po meni osetljivije na ekološke i društvene probleme i zbog toga one mogu biti nosioci pozitivnih promena u energetskoj tranziciji naše zemlje. Ima nekoliko sjajnih primera kompanija koje jačaju ulogu žene u biznisu, imaju dosta veliki procenat žena u strukturi zaposlenih, kao i manje razlike u zaradama između muškaraca i žena. Naravno, bilo bi dobro da takvih primera bude sve više.

Da li ste Vi lično nekad osetili diskriminaciju zbog svog pola, pogotovo zato što ne dolazite iz sveta inženjerstva, već društvenih nauka, budući da ste završili italijanski jezik i književnost na Filološkom fakultetu?

– Nikada. Mislim da su kolege suprotnog pola uvek cenile moju želju da učim i razumem, a ja sam zauzvrat od njih dobijala mentorstvo i mogućnosti za napredovanje. Moja znanja o obnovljivim izvorima energije potiču pre svega od kolega inženjera, ali i ostalih kolega koji su pokrivali neke druge sfere.

Foto-ilustracija: Unsplash (Raphael Cruz)

Zašto biste preporučili mladim ženama sa društvenih fakulteta da karijeru grade u OIE sektoru?

– Ovo je sektor koji rapidno raste i nudi mogućnosti za zaposlenje u različitim oblastima od inženjeringa, preko ekonomije i finansija, prava, tehnologije, zaštite životne sredine, projektnog menadžmenta, pa sve do liderskih pozicija. Sa druge strane, ovo je posao koji vam pruža satisfakciju kroz činjenicu da radite nešto važno i dobro za planetu, kao i za buduće generacije.

Imajući u vidu da Vam i suprug radi u sektoru energije vetra, da li je ta činjenica prednost ili opterećenje, kako za brak, tako i za posao?

– Mi smo jedno drugom podrška u svakom smislu, pa i u profesionalnom. Nemamo problem da razumemo međusobne poslovne obaveze i prioritete, a uvek možemo i da se konsultujemo kada je to potrebno. U ovom sektoru smo stekli i dosta prijatelja, tako da je u našoj kući vetar nepresušna tema.

Majka ste dve devojčice. Da li ćete ih savetovati da se obrazuju i usmere ka sektoru OIE?

– U udžbeniku za prirodu i društvo za 4. razred postoji lekcija posvećena obnovljivim izvorima energije u kojoj postoji slika i informacija o Čibuku 1, te je moja mlađa ćerka sa ponosom objašnjavala drugarima iz odeljenja da mama tamo radi. Mojoj deci su ove teme bliske i sigurno bi mi bilo drago da se jednog dana bave obnovljivim izvorima energije. Ipak, najvažnije je da odaberu ono što njih interesuje i da jednog dana uživaju radeći svoj posao.

Izvor: OIE Srbija

Veropoulos je podržao tradicionalno Uskršnje darivanje

Foto: Super Vero&Jumbo
Foto: Wikipedia (gMilanovac)

Njihova Kraljevska Visočanstva Prestolonaslednik Aleksandar i Princeza Katarina ponovo su bili domaćini tradicionalnog uskršnjeg prijema u Belom Dvoru za više od 1.000 socijalno ugrožene dece. Ova tradicija, započeta pre više od 20 godina, ima za cilj da podeli radost praznika sa decom iz ugroženih kategorija.

Kompanija Veropoulos je podržala ovu inicijativu donacijom 1000 kreativnih igračaka: „Ponosni smo što smo deo ovakve inicijative koja doprinosi sreći i radosti dece koja se nalaze u različitim teškim životnim okolnostima. Verujemo da je podrška ovakvim događajima ključna za stvaranje boljeg sveta za sve nas, a posebno za najmlađe i najranjivije među nama”, rekli su iz kompanije Veropoulos.

Prijemi su održani u prisustvu Patrijarha srpskog Porfirija, Episkopa topličkog G. Petra, koji je deci govorio o značaju Vaskrsa, kao i ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikole Selakovića. Deca bez roditeljskog staranja, deca sa teškoćama u intelektualnom razvoju i socijalno ugrožena deca, iz domova, udruženja i škola širom Srbije i Republike Srpske, imala su priliku da od Njihovih Kraljevskih Visočanstava dobiju uskršnje poklone.

Zahvaljujemo se fondaciji NJ.K.V na prilici da budemo deo ove plemenite akcije i radujemo se budućim humanitarnim inicijativama.

Izvor: Super Vero&Jumbo

Svetski dan obnovljivih izvora energije

Foto-ilustracija: Pixabay (www_slon_pics)
Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Prošlo je tačno 38 godina otkako je svet potresla jedna od najgorih nuklearnih katastrofa u istoriji – Černobilj.

26. april služi kao dan kada se prisećamo ovog nemilog događaja i štetnosti nuklearne energije, ali i dan kada slavimo obnovljive izvore energije kao jedino rešenje za klimatsku krizu i rastuće potrebe za električnom energijom.

Srbija danas može da se pohvali sa velikim brojem solarnih elektrana, osam operativnih vetroparkova i hidroelektranama koje pokrivaju oko 80 odsto ukupnog obnovljivog kapaciteta.

Obnovljivi izvori energije su ključni faktor u energetskoj tranziciji. U Srbiji su prošle godine činili 36 odsto proizvodnje električne energije što je našu zemlju svrstalo na listu vodećih evropskih država po energiji dobijenoj iz obnovljivih izvora, piše udruženje OIE Srbija.

Biomasa takođe ima značajan potencijal, dok se geotermalna energija i zeleni vodonik ističu kao perspektivne energije budućnosti.

2021. godine je usvojen Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije. Ovaj sveobuhvatan zakon stvara povoljno pravno okruženje i stimuliše investicije u čiste izvore energije. Dodatne promene zakona iz 2023. omogućile su organizovanje prvih aukcija za OIE projekte.

Broj prozumjera se gotovo četvorostruko povećao tokom poslednje godine, a na konferenciji udruženja OIE Srbija pod nazivom „OIE SRBIJA 2024″ koja će se održati 23. i 24. septembra u Vrdniku, prozjumeri će biti jedna od glavnih tema.

Pročitajte još:

Ubrzana energetska tranzicija ključna je za ublažavanje klimatske krize

Kako bismo se efikasno izborili sa sve ozbiljnijim posledicama klimatskih promena, važno je da kontinuirano sprovodimo energetsku tranziciju ka obnovljivim izvorima energije.

Iako za proizodnju električne energije u Srbiji još uvek dominiraju fosilna goriva, sve su zastupljenija ulaganja u OIE Sektor, posebno u solarne i vetro elektrane. Tome je doprineo i trogodišnji plan aukcija za period od 2023. do 2025. godine, a prve aukcije održane 2023. godine privukle su brojne projekte.

I naši susedi neumorno rade na implementaciji obnovljivih izvora energije kako bi postigli ciljeve za 2030. godinu. Prema izveštaju udruženja OIE HR, Hrvatska bi do 2030. godine mogla da ima 2.000 MW instaliranih vetroelektrana i 2.000 MW solarnih elektrana. Veliki potencijal za Hrvatsku predstavljaju i plutajuće solarne i vetroelektrane koje bi zemlji mogle da donesu još 25 GW zelene energije.

U Crnoj Gori je 24. aprila počeo  ESG Adria Samit u Tivtu pod sloganom “Deluj sada za održivo sutra” koji kao jednu od centralnih tema ima energetsku tranziciju.

Na panelu pod nazivom „Šanse i izazovi za investiranje u obnovljive izvore“, govorio je izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović. On se osvrnuo na strateške planove Elektroprivrede Crne Gore za tranziciju ka obnovljivim izvorima i naglasio da se svi projekti u investicionom planu EPCG u budućnosti, vredni više stotina miliona evra, odnose na obnovljive izvore energije, stoji u saopštenju EPCG.

Energetski portal

Održana velika konferencija kompanije MPC Properties: „MPC Echo“ predstavio novi talas inovativnog poslovanja

Foto: MPC Properties
Foto: MPC Properties

U Sava Centru je održana prva konferencija kompanije MPC Properties „MPC Echo“ sa fokusom na nove trendove i inovativne poslovne prakse u industriji nekretnina i održivom poslovanju.

Konferencija zatvorenog tipa okupila je partnere kompanije i vodeće stručnjake iz različitih sektora, kako bi se razmenila iskustva, podstakli inovativni pristupi i identifikovali novi poslovni pravci. Učesnici su imali priliku da čuju analizu najnovijih trendova i konkretne primere iz prakse MPC Properties i njihovih zakupaca, uglednih kompanija na lokalnom i globalnom tržištu. 

Konferenciju je otvorio Džonatan Dauti (Jonathan Doughty), nagrađivani ekspert u industriji ugostiteljstva i zabave sa 45 godina iskustva u rukovođenju restoranima, hotelima i globalnom konsaltingu. On je približio učesnicima savremene trendove u industriji ugostiteljstva i zabave širom Evrope i sveta i u svom fantastičnom predavanju podstakao je sve učesnike konferencije na razmišljanje i konstruktivnu diskusiju.

Dva panela su se bavila ključnim temama:

Foto: MPC Properties

Prvi panel „Nova ritejl iskustva i zelene prakse“ moderirala je Jovana Cvetković, direktorka razvoja, tehničkih operacija i inovacija, MPC Properties. Panelisti su bili:

  •         Vladimir Kraljačić, Fashion Company, COO
  •         Orsolya Emese Riesz, Amrest Group, regionalni rukovodilac za property menadžment, CE&SEE
  •         Marija Golubović, Energo Group Efficiency Engineering, CEO

Na panelu se diskutovalo o novim tendencijama i izazovima u ritejl sektoru, njihovom uticaju na postojeće poslovne modele, kao i inovativnim pristupima koji će konsekventno redefinisati budućnost poslovanja.

Ključne teme i zaključci:

  •         Iskustvena prodaja: Postojeći ritejl formati treba da pruže jedinstveno iskustvo koje se ne može replicirati onlajn, sa fokusom na segmente ugostiteljstva.
  •         Omnichannel prodaja: Granice između onlajn i oflajn kupovine se brišu, a kompanije implementiraju „omnichannel“ strategije, stvarajući jedinstveno iskustvo kupovine.
  •         Integracija tehnologije: Trgovci uvode tehnologiju kako bi poboljšali iskustvo kupovine i racionalizovali poslovanje.
  •         Odgovornost prema životnoj sredini: Developeri implementiraju principe „zelene gradnje“ u nove objekte, a trgovci se sve više fokusiraju na ponudu održivih proizvoda i smanjenje svog ekološkog otiska.
  •         Fleksibilnost i agilnost: Pandemija COVID-19 je ubrzala potrebu za fleksibilnošću i agilnošću u komercijalnim nekretninama i trgovini.
Foto: MPC Properties

Drugi panel „Evolucija poslovnih prostora: Trendovi i Transformacije“, moderirao je Bojan Jevremović, office leasing direktor, MPC Properties. Panelisti su bili:

  •         Milan Gospić, direktor za Srbiju, Microsoft
  •         Nebojša Ristin, CEO, Zühlke Engineering
  •         Milorad Krstikeski, direktor za Srbiju i Crnu Goru, British American Tobacco

Ovaj panel je analizirao organizaciju kancelarijskih prostora, hibridni model rada, uticaj moderne tehnologije, kao i ESG strategije.

Ključne teme i zaključci:

  •         Organizacija kancelarija: Lokacija, materijali koji se koriste za opremanje i same zgrade igraju sve veću ulogu u privlačenju novih zaposlenih.
  •         Hibridni model rada: Hibridni model rada se verovatno neće uskoro izgubiti, a kompanije treba da razmisle kako da ga najbolje implementiraju kako bi privukle ljude nazad u kancelarije.
  •         Moderna tehnološka rešenja: Tehnološki napredak dragocen je alat za organizaciju radnog prostora i hibridnog modela rada.
  •         ESG strategija: ESG strategija postaje sve značajnija za kompanije, a koja se inicijalno zasniva na zelenoj gradnji u kontekstu poslvonih zgrada.

„MPC Echo“ je bila uspešna platforma za razmenu iskustava i znanja, a MPC Properties kao organizator konferencije najavljuje nastavak rada na implementaciji i promociji inovativnih poslovnih praksi. 

Izvor: MPC Properties

Eko forum Zlatibor 2024: Najvažniji skup za ekološke inovacije i održivu budućnost

Foto-ilustracija: Unsplash ( goxy bgd)
Foto: Promo

Eko forum Zlatibor 2024, predstavlja najvažniji skup za ekološke inovacije i održivu budućnost, a održaće se od 20. do 22. maja u hotelu “Zlatibor“.

Nakon otvaranja, prisutni će moći da isprate predavanja eminentnih stručnjaka na teme: klimatske promene, ESG principi, CBAM, cirkularna ekonomija, održivi turizam, smanjenje karbonskog otiska, edukacija, reciklaža i upravljanje otpadom. Svečanom otvaranju prisustvovaće predstavnici Vlade Republike Srbije, resornih ministarstava i diplomata.

Poseban segment foruma biće posvećen zdravlju, gde će specijalisti predstaviti uticaje ekologije na ljude, uz poseban osvrt na sve češće kardiovaskularne probleme i povezanost, uz predavanje dr. sci. Dejanom Spiroskim, kardiologom.

Na Kraljevom trgu i glavnom parkingu biće priređen tematski sajam, gde će biti predstavljena električna i hibridna vozila kao i električni trotineti koje će moći posetioci da probaju uz podršku firme „Dualtron“.

Pored inovativnih predavanja, Eko forum Zlatibor 2024 nudi i raznovrsne dodatne aktivnosti, kao što je revijalna vožnja ekološkim vozilima u saradnji sa “BalkanSquare”.

Zlatni sponzor je „E reciklaža“- njihovo angažovanje u oblasti upravljanja posebnim vrstama otpada kroz pozitivne primere iz prakse i ukazivanjem na prilagođavanje novim trendovima od vitalnog su značaja za održivi razvoj.

Ovaj događaj organizuje se pod pokroviteljstvom kompanije „Vozim na struju“, lidera u promovisanju e-mobilnosti i ekoloških alternativa gorivima, koja stoji iza niza uspešnih radionica, konferencija i simpozijuma.

„Ovog puta širimo horizonte i nudimo širok spektar tema koje su aktuelnei nedovoljno istražene. Eko forum neće biti ograničen samo na Zelenu agendu, već ćemo se posvetiti svim aspektima održivog razvoja“, kazala je Zorana Đorić, član Organizacionog odbora Eko foruma.

Zainteresovane kompanije pozivaju se da se prijave i prisustvuju ovom značajnom događaju koji kroči put ka održivoj budućnosti. Više informacija možete pronaći ovde ili kontaktirati direktno organizatore putem mejla – zorana.djoric@vozimnastruju.rs.

Izvor: Vozim na struju

Mraz uništio voće vredno 125 miliona evra

Foto-ilustracija: Unsplash (freestocks)
Foto-ilustracija: Unsplash (Dominik Scythe)

Dugoročna vremenska prognoza nije predvidela da će u nedelju uveče temperatura da se spusti na minus pet u velikom delu Srbije, pa su voćari nespremno dočekali mraz koji im je obrao veliki deo roda, rekao je za RTS, Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Procenio je da je samo u Šumadijskom regionu i zapadnoj Srbiji,  gde se proizvodi 40 odsto srpskog voća, uništeno 200.000 tona voća.

,,Ova dva regiona proizvela su 2022. godine 700.000 tona voća. To je  bila projekcija roda i za ovu godinu pre poslednjeg mraza. Sada je šteta oko 30 odsto roda a možda i veća. Najviše su izmrle voćne vrste koje kasno cvetaju, šljive, maline. Velike štete su i u subotičko-horgoškom regionu kao i u okolini Beograda. U celoj Srbiji, ako je šteta 250.000 tona voća, a ako kilogram voća računamo 50 evro-centi, to je 125 miliona evra“, rekao je Keserović.

Dodaje da se u narednom periodu ne smemo oslanjati na dugoročne prognoze već moramo koristiti lokalne meteorološke stanice i stručne službe, da na vreme signaliziraju proizvođačima.

Postoje metode koje se mogu koristiti u zaštiti, neke su pouzdane neke nisu. Najbolja zaštita je izbor odgovarajuće voćne vrste i sorte u odnosu na date agro-ekološke uslove.

Pročitajte još:

Uprava carina obustavila prioritet koji su voćari imali prilikom izvoza

Govoreći o izvozu višnje, maline, i kupine za koje kaže da imaju nisku otkupnu cenu od oko 2,5 evra, profesor Keserović posebno ističe štetnost odluke Uprave carina koja je stavila van snage pravilo na osnovu kog su proizvođači voća, povrća i mesa imali prioritet na granici prilikom izvoza.

Prema njegovim rečima, ova uredba koja je ukinuta od strane Uprave za carinu ide na štetu proizvođačima voća, pogotovo ranog voća jer to voće će stajati u hladnjači dva do tri dana, a ono ne može tako dugo da stoji.

,,Završila se proizvodnja jagode, ide proizvodnja borovnica gde beležimo jako veliki uspeh. Prošle godine od izvoza borovnice je zarađen 31 milion dolara. Možete da zamislite kolike će to biti štete, a to ide na štetu samih proizvođača, a ne trgovaca“, zaključio je profesor Keserović i dodao da veliki problem proizvođačima jagoda predstavlja i to što ne štitimo pravovremenim prelevmanima domaću proizvodnju.

Izvor: RTS

Građani nastavljaju da ostvaruju popuste na račune za struju

Foto-ilustracija: Pixabay (qimono)
Foto-ilustracija: Pixabay (blickpixel)

U martu je popust za racionalnu potrošnju električne energije ostvarilo 1,8 miliona, odnosno 54 odsto domaćinstava.

Kako se navodi, mart je bio mesec u kojem su građani bili najefikasniji u potrošnji struje.

Od početka oktobra 2023. do kraja marta ove godine, svakog meseca popust je ostvarilo više od polovine domaćinstava, a za ovih šest meseci „Elektroprivreda Srbije’’ je potrošačima obračunala popust od oko 9,3 milijarde dinara.

,,Najveći popust od 40 odsto odobreno je za 24,7 odsto domaćinstava, odnosno 831.968 i taj broj domaćinstava u martu je uštedeo više od 30 odsto električne energije u odnosu na isti mesec u prethodne dve godine. Za 12,4 odsto korisnika, odnosno 418.806 domaćinstava, martovski račun je manji za 20 odsto. Popust na računu za energiju od 25 odsto ima 6,2 odsto domaćinstava, za 5,6 odsto korisnika umanjen je račun za 30 odsto, dok je popust od 35 procenata ostvarilo pet odsto domaćinstava“, navodi se na sajtu EPS-a.

Pročitajte još:

Dodatni popust od pet odsto na računima za mart mesec, ostvarila su i domaćinstva koja su korišćenje električne energije u nižoj tarifi uvećala za pet odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine. Ovo je ostvarilo 415.584 domaćinstva, odnosno 12 odsto.

Najviše su štedeli građani u Beogradu, Nišu, Šapcu, Smederevu, Vranju, Novom Sadu, Subotici, Somboru, Sremskoj Mitrovici.

Energetski portal

EU: Pozicija solarne energije u nacionalnim energetskim i klimatskim planovima

Foto-ilustracija: Freepik (jcomp)
Foto-ilustracija: Freepik (pvproductions)

Nacionalni energetski i klimatski planovi zemalja Evropske unije za period od 2021. do 2030. godine (NECPs), dogovoreni su u okviru paketa Čiste energije za sve Evropljane (eng Clean energy for all Europeans package), koji je usvojen kako bi se pomoglo dekarbonizaciji energetskog sistema Evropske unije u skladu sa ciljevima Evropskog zelenog dogovora (eng European Green Deal).

Nacionalni planovi usmeravaju države članice na pet važnih stvari – dekarbonizacija, energetska efikasnost, energetska sigurnost, unutrašnje tržište energije, kao i istraživanje, inovacije i konkurentnost.

Države članice, trebalo je da Evropskoj komisiji dostave svoje konačne NECPs-a do decembra 2019. godine. U narednom periodu Evropska komisija je objavila tehničku procenu izveštaja o napretku NECPs-a, a zatim i dodatne procene o ažuriranim nacionalnim planovima, kao i pojedinačne procene i preporuke koje su sprecifične za svaku zemlju.

Prema podacima Solar Power Europe, iako je trebalo da dostave do leta 2023. godine, države članice su sada predale nacrte ažuriranih Nacionalnih energetskih i klimatskih planova. Novi planovu predstavljaju nacrt ažuriranih NECPs-a koje je Komisija prihvatila 2019. godine. Do sada ih je predalo 26 od 27 zemalja, dok je Austrija dostavljanje stavila na neodređeno vreme.

Kako se navodi, u pogledu solarne energije, u ponderisanom proseku, ažurirani NECPs predstavljaju povećanje ambicije za ovaj obnovljivi izvor za 87 odsto u poređenju sa postavljenim planovima iz 2019. godine.

Pročitajte još:

Neke od država koje se ističu jesu Litvanija koja je povećala ciljeve za pet puta, Irska za 10, dok je Poljska svoj cilj utrostručila. Tu su i Finska, Portugal, Slovenija i Švedska koje su više nego udvostručile ciljeve. Na kraju, Španija se povećala svoj cilj za 95 odsto.

Evropska komisija navodi da uzimajući u potpunosti u obzir preporuke o nacrtima planova, članice treba konačne ažurirane nacionalne planove da dostave do 30. juna 2024. godine.

Foto-ilustracija: Freepik (@Oleksandr Ryzhkov)

Ono što se ističe kao zabrinutost, jeste što iako je došlo do povećanja u ambicijama, ovi ažurirani planovi nisu dovoljno posvećeni investicijama koje su potrebne za razvoj mreže, fleksibilnosti i digitalizacije. Većina država članica u planovima makar delimično spominje fleksibilnost, ali su samo četiri postavile stvarni cilj za fleksibilnost.

Kada je reč o skladištenju energije, devet zemalja postavilo je ciljeve koji su u vezi sa kapacitetom skladištenja energije, odnosno njihovom izgradnjom. Neke od njih, otišle su i korak dalje te su postavile specifične ciljeve za skladištenje energije u baterijama ili, na primer, za skladištenje na niovu domaćinstava. Ipak, većina ostalih članica Evropske unije nije postavila konkretnije ciljeve i planove koji bi omogućili da se obnovljiva energija koristi 24/7.

Takođe, samo su Francuska i Malta postavile plan investicija za svoju distributivnu elektroenergetsku mrežu.

Prema podacima Solar Power Europe, trenutne ambicije Evropske unije kada je reč o instalisanim kapacitetima solarnih elektrana do 2030. godine, razlikuju se u odnosu na ciljeve postavljene u okviru EU Solarne strategije (eng EU Solar Strategy) i potencijala industrije, odnosno i dalje nisu u skladu sa njima.

Države članice imaju rok do 30. juna da ažuriraju svoje planove, pre nego što budu konačno prihvaćeni.

Katarina Vuinac

Projekat REZERVOAR: U Zaječaru obnovljene tri arteske česme

Foto: PROMO
Foto: PROMO

Kompanija HEINEKEN Srbija i NALED, zajedno sa Udruženjem „Za Česme“ i Gradom Zaječarom, obnovili su u okviru nacionalnog projekta REZERVOAR tri arteske česme u ovom gradu. Osim obnove i revitalizacije arteskih česama koje su simboli Zaječara, ciljevi REZERVOAR projekta su podizanje svesti o važnosti očuvanja i oporavak prirodnih vodnih resursa, poboljšanje pristupa čistoj pijaćoj vodi za građane, prečišćavanje otpadnih voda, edukacija i studentske posete pivarama kompanije, kao i sprovođenje brojnih volonterskih akcija za zaposlene.

Svaka od obnovljenih česama, čija prirodna pijaća voda dolazi sa dubine od više stotina metara, nakon rekonstrukcije ima QR kod i info tablu, a građani i posetioci Zaječara moći će da saznaju brojne informacije i detalje o njihovom istorijatu i okolini.

Dragan Lupšić, direktor za korporativne poslove HEINEKEN Srbija, podseća na to da su ključni prioriteti kompanije cirkularna upotreba vode i očuvanje njenih prirodnih izvora, uz kontinuirano nastojanje da HEINEKEN Srbija bude dugoročan i kredibilan partner zajednici u kojoj posluje.

Foto: PROMO

„Kroz nacionalni projekat REZERVOAR, u sklopu naše kompanijske strategije „Stvaramo bolji svet“, kompanija HEINEKEN Srbija zajedno sa našim partnerima – NALED-om, Udruženjem „Za Česme“ i Gradom Zaječarom, do sada je na području Zaječara obnovila sedam česama i revitalizovala četiri arteska bunara. Ostajemo posvećeni očuvanju najvrednijeg resursa koji imamo i cilju da u narednim fazama REZERVOAR projekta, ali i uspešnim poslovanjem i kontinuiranim ulaganjem, doprinesemo razvoju i napretku lokalne zajednice“, kaže Lupšić.

Boško Ničić, gradonačelnik Zaječara istakao je važnost ovog projekta za grad Zaječar i njegov turistički potencijal.

„Arteske česme od nemerljivog su značaja za građane, ali postaju i komparativna prednost grada. Izobilje zdrave pijače vode predstavlja jedinstveni prirodni potencijal koji treba sačuvati i unaprediti, ali i ponuditi gostima i turistima. U skladu sa tim, u narednom periodu planiramo i trasiranje šetačkih i biciklističkih staza koje povezuju česme i pružaju mogućnost obilaska i upoznavanja Zaječara na veoma atraktivan način“, izjavio je Ničić.

Slobodan Krstović, direktor za održivi razvoj u NALED-u, ističe da su gradske česme vene i arterije Zaječara i da je čista voda bogatstvo koje često ne cenimo dovoljno.

„Ukupno je na svetu više od milijardu ljudi koji nemaju svakog dana pristup pijaćoj vodi i zato treba da čuvamo ono što imamo, kako bi ostalo i generacijama koje dolaze. Obnovom gradskih česama, činimo vodu lako dostupnom svim građanima i smanjuje se potreba za kupovinom flaširane vode, a samim tim i količine plastike koje završe na deponijama“, zaključuje Krstović.

Sa Udruženjem „Za Česme“ nastavljena je uspešna saradnja, a prema rečima Bobana Pogarčića, predsednika Udruženja, obnovljene česme postale su novi turistički simbol grada na Crnom Timoku.

Foto: PROMO

„Tokom prethodna četiri meseca, za obnovu i rekonstrukciju tri česme izradili smo najpre kompletnu projektnu dokumentaciju. Uklonili smo potom stare, oštećene nadzemne delove česama i rekonstruisalii i izlili  identične kopije gvozdenih česama iz vremena nastanka arteskih bunara, koje smo postavili na njihovim prvobitnim lokacijama. Nakon toga, popločano je neposredno okruženje svake od česama, a onda smo osmislili, konstruisali i postavili info i QR kod table na svaku od česama i kreirali sadržaj namenske veb stranice za svaku od njih. Tako se na zacesme.rs stranici mogu naći, osim informacija o kvalitetu vode i dubini bunara, film o obnovi česama, ali i podaci o istorijatu i delu grada u kome se česma nalazi sa naznačenim važnim građevinama i institucijama u neposrednom okruženju. Na ovaj način pozicioniramo javne arteske česme kao novi turistički proizvod Zaječara i kao važno kulturno i istorijsko nasleđe našeg grada“, zaključuje Pogarčić.

Nacionalni projekat REZERVOAR nastavlja se novim planiranim aktivnostima od velikog značaja u Zaječaru i Novom Sadu, koje će kroz podizanje svesti javnosti o značaju, očuvanju i obnovi prirodnih resursa pomoći u stvaranju boljeg sveta za sve nas.

Izvor: New Media Team

Nije sve tako sivo – kako se Severna Koreja bori protiv klimatskih promena

Foto-ilustracija: Unsplash (Thomas Evans)
Foto-ilustracija: Unsplash (Micha Brandli)

Vreme u Severnoj Koreji kao da je stalo. Barem tako deluje ostatku sveta koji nikako da se pomiri sa činjenicom što u 21. veku, vremenu inovacija i novih društvenih vrednosti, opstaje ova totalitarna zemlja sa najstrožim pravilima za svoje građane.

Svakoga, ko je progledao barem jedan dokumentarac o ovoj istočnoazijskoj zemlji, obuzima lavina emocija, od besa do tuge, zbog tih jadnih ljudi koji čak i sopstvenu frizuru moraju da usklade sa državnim direktivama.

Mejnstrim mediji doprineli su tome da bi retko ko poželeo da poseti Severnu Koreju jer se o ovoj zemlji gotovo ništa pozitivno ne može pročitati. Međutim, sve je zvučalo previše loše da bi bilo istinito, pa sam se upustila u sopstveno mini-istraživanje koje će mi otkriti jednu drugu stranu ove zemlje.

Sve je počelo kada sam, sasvim sličajno, videla satelitski noćni snimak Severne Koreje. Deluje da je ova zemlja noću u mrklom mraku. Opet – jadni ti ljudi koji moraju da čitaju uz sveće ili jednostavno idu na spavanje ranije jer nemaju šta da rade kada padne noć.

Ipak, stvari možemo da sagledamo iz drugačijeg ugla – možda Severna Koreja nije previše mračna, možda su naši moderni gradovi i metropole previše svetli?

Svetlosno zagađenje je ozbiljan ekološki problem koji remeti normalno funkcionisanje prirodnih ekosistema i nepovoljno utiče na ljudsko zdravlje. Osim toga, noćno osvetljenje nepotrebno troši kilovate i kilovate električne energije koja je mahom dobijena iz prljavih izvora i time doprinose astronomskim emisijama gasova staklene bašte.

Moderne zgrade uglavnom previše šljašte, ali se neretko dešava da se upravo u njihovim prostorijama govori o sprečavanju zagađenja i klimatskoj krizi.

Teško da možemo ublažiti klimatsku krizu bez ikakvih odricanja i zato kažem – hajde da smanjimo doživljaj sa noćnim osvetljenjem i da, barem kada je reč o ovome, budemo malo više kao Severna Koreja.

Zemlja sa izuzetno malim ugljeničnim otiskom

Ko bi rekao da ova zemlja “na lošem glasu” ima tako mali ugljenični otisak. Severna Koreja smanjila je svoje emisije ugljen dioksida za 70 odsto od 1990. godine i obavezala se da će do 2030. godine smanjiti emisije za oko 50 odsto ukoliko joj u tome pomognu druge zemlje, piše britanski institut RUSI.

Jedan od načina da Severna Koreja smanji emisije štetnih gasova je i ulaganje u obnovljive izvore energije. Sve je više postrojenja na biomasu i solarnih elektrana, iako nema preciznih podataka o broju instalisanih zelenih kilovata. Ipak, u jednom intervjuu iz 2021. godine, tadašnji predstavnik Ministarstva za energetiku otkrio je da 70 odsto električne energije u zemlji dolazi iz obnovljivih izvora.

Otvorenost za saradnju u borbi protiv klimatskih promena

Iznenađuje i to koliko je Severna Koreja otvorena za saradnju sa drugim zemljama kada je reč o zaštiti životne sredine, pa je tako nedavno ostvarila saradnju sa Švajcarskom agencijom za razvoj i saradnju u akcijama pošumljavanja, povećanju bezbednosti hrane i povećanju pristupa pijaćoj vodi, kao i sa fondacijom Hanns Seidel u oblasti održivog šumarstva.

Severna Koreja nastavlja da sarađuje sa Ujedinjenim nacijama, Evropskom unijom i Južnom Korejom kada je reč o zaštiti životne sredine i borbi protiv klimatskih promena. Ujedno, ova zemlja je potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, Bečke konvencije o zaštiti ozonskog omotača, Kjoto protokola i Pariskog sporazuma.

“Rat za poboljšanje prirode”

Možda jedini rat koji ću ikada podržati je Kim Džong Unov “Rat za poboljšanje prirode”. Neprikosnoveni severnokorejski vođa pozvao je u govoru iz 2015. godine “celu partiju, celu vojsku i sve ljude da sprovode energičnu kampanju obnove šuma kako bi planine postale prekrivene šumom“.

Napori za pošumljavanje traju i danas, a satelitski snimci pokazuju da je Severna Koreja znatno ozelenela, posebno u oblastima oko Pjongjanga.

Iako u medijima često ismevan, Kim Džong Un je prepoznao da je briga o prirodi preduslov za ekonomski razvoj zemlje, a njegova spremnost na međunarodnu saradnju i ulaganje u OIE donekle menjaju stereotipnu sliku o Severnoj Koreji.

Milena Maglovski

U funkciji postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A

Foto: https://en.wikipedia.org/ Miroslav Loci
Foto: Emilija Jovanović

Termoelektrana „Nikola Tesla A” dobila je postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova, a ovaj ekološki projekat realizovan je saradnjom srpskih i japanskih stručnjaka i primenom savremenih tehnologija, saopšteno je iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović prisustvovala je svečanoj primopredaji postrojenja za odsumporavanje i tom prilikom je istakla da energetski sistem Srbije sada može da se pohvali termoelektranom koja po ekološkim standardima može da se meri sa modernim termoelektranama u Evropi.

“Kad kažemo da će emisije sumpor-dioksida biti smanjene čak trideset puta i da će emisije praškastih materija biti takođe bitno redukovane, to zapravo znači da će građani Obrenovca, okolnih mesta i Beograda imati značajno kvalitetniji vazduh. To je ogromna stvar koju je ova Vlada završila, ministarstvo na čijem sam čelu i Elektroprivreda Srbije”, rekla je Đedović Handanović.

Ona je ukazala da je u izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova uloženo oko 215 miliona evra, a da će postrojenje za odsumporavanje u termoelektrani „Nikola Tesla“ B biti završeno naredne godine.

„Smanjenjem emisije štetnih gasova produžili smo radni vek termoelektrane i obezbedili sigurnu proizvodnju, a ta energija biće nam preko potrebna dok ulažemo u vetroparkove, solarne elektrane i nove hidroelektrane, od kojih se neke već grade, a druge su deo naših budućih planova”, rekla je ministarka.

Pročitajte još:

Dodala je da je postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A jedan od najvećih ekoloških projekata u nekoj termoelektrani u Evropi, a treći u svetu, i dodala da ovaj projekat predstavlja važan deo bilateralne saradnje sa Japanom.

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović rekla je da je značaj projekta za Beograđane veliki, posebno imajući u vidu da su termoelektrane u Obrenovcu, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, jedan od najvećih izvora emisija zagađujućih materija.

Parlamentarni zamenik ministra spoljnih poslova Japana Jasuši Hosaka istakao je zadovoljstvo što je prvi put u poseti Srbiji, i da je postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A prvi projekat u Srbiji koji se realizuje uz zajam iz japanskih jena.

Energetski portal

Zavod za zaštitu prirode obeležio 76 godina rada

Foto-ilustracija: Pixabay
Foto: Jelena Kovačević

Povodom obeležavanja 76. godišnjice Zavoda za zaštitu prirode i Dana Planete, 24. aprila organizovana je proslava na kojoj su se okupili zaposleni Zavoda, predstavnici ministarstava, opštine Novi Beograd, institucija i organizacija koje sarađuju sa ovom institucijom. Svečanost je otvorila Marina Šibalić, v.d. direktora Zavoda. Tom prilikom je rekla da se navršava 76 godina institucionalne zaštite prirode, koja je počela 1948. godine zaštitom Velike i Male Ripaljke kod Sokobanje, da bi danas imali 473 zaštićena prirodna dobra različitih kategorija u Srbiji.

,,Cilj je da do kraja 2024 godine imamo 10 odsto teritorije Srbije pod zaštitom. Svi smo svesni koliko su priroda i zaštita životne sredine značajni za život čoveka, rad i opstanak. Veliki izazov je očuvati i oplemeniti životne vrednosti. Uz podršku Ministarstva za zaštitu životne sredine, partnera i upravljača radimo na unapređenju prirodnih vrednosti i promociji prirodnih bisera, jer Srbija je prepuna prirodnih bisera. Poseban izazov nam je edukacija – od najmlađih do onih kojima ekologija nije primarna delatnost“, rekla je Šibalić.

Dr Dragana Ostojić, načelnica za zaštićena prirodna dobra Srbije u Zavodu istakla je rezultate istraživanja u protekloj godini za sedam zaštićenih prirodnih dobara. Ukupno za teritoriju Srbije u 2023. bilo je 11 zaštićenih područja, uključujući pokrajinski Zavod, koji je jedan deo uradio, što je doprinelo povećanju površine pod zaštitom, koja sada iznosi 8,62 odsto teritorije. Reč je o zaštiti sedam posebnih prirodnih dobara, sa mnoštovm podataka i temeljnih vrednosti za tri spomenika prirode i četiri predela izuzetnih odlika.

Pročitajte još:

Foto: Borisav Savovski

,,Insitucionalna i zakonska zaštita je započela sa područjima na teritorji Beograda – stabala velike starosti, a zatim slede nova zaštićena dobra, predeli naročite prirodne lepote koji dobijaju utemeljenje u Zakonu 1968 godine. Mi smo proglasili u 2023 godini tri spomenika prirode: Vražji Kamen u opštini Trgovište, prirodna vrednost sa stenovitim piramidama nastale selektivnim delovanjem erozije, odlikuje se i posebnim kulurnim nasleđem, zatim Mrkonjski vis, posebna biomorfološka celina u vidu šiljka u slivu Jablanice, sa arheološkim lokalitetima iz doba rane Vizantije, kao i Dubočka pećina – Gaura mare u istočnoj Srbiji, na kojoj žive posebne četiri vrste palme izuzetne retkosti, a tu je i značajna kolonija slepih miševa. Od predela izuzetnih odlika izdvojila bih predeo Cer, koji proslavlja ove godine 200 godina Cerske bitke koja se odigrala 1914. godine. Planina iznad reke Drine najšumovitije područje, dobila ime po šumi cera, predstavlja osobite nalazište jedne retke vrste koja raste u bukovim šumama i veliko bogatstvo ptičjeg sveta, proglašen kao područje od značaja za ptice – predstavlja 130 različitih vrsta ptica. Značaj ima u istorijskom smislu i uz veliko kulturno bogatstvo“, istakla je Ostojić.

Predstavljen je i početak novog projeka Zavoda, nastalog u saradnji sa Blue Cow List, interaktivna društvenu igru koja ima za cilj edukaciju i promovisanje prirodnih i kulturnih vrednosti Srbije. Posebno za ovu priliku, pripremili su interaktivnu mapu i društvenu igru u formi avanturističke potrage i kviza pod nazivom Topčiderski park – avanturistička potraga.

Foto: Ivan Medenica

Dušan Veljović iz Blue Cow Production je rekao da su napravili društvenu igru na otvorenom, jer kada znate više o mestu koje obilazite i nailazite na posebne ostatke mesta kroz šetnju, stvarate nova iskustva.

,,Doživećete oduševljenje, ponos i zapamtićete šetnju i zavoleti taj deo malo više. Ako vam se ovo sviđa svideće vam se avanturistička potraga i kviz u Topčiderskom parku pronalazeći 15 atrakcija koje se nalaze na listi pomoću mape i kada pronađete atrakciju, tu će vam pomoći kartice na kojima su podaci o lokaciji. Pobednik je onaj koji ostvari najviše poena u kvizu. Naša misija je da ljudi izađu napolje, budu, srećni i otkriju čari koje krije Beograd i prelepa Srbija“, rekao je Veljović.

U okviru pratećeg programa pripremljena je izložba Nova zaštićena područja, kojom su predstavljena područja koja su proglašena zaštićenim u 2023. godini na osnovu stručnog predloga i studija zaštite Zavoda za zaštitu prirode Srbije, a pored pomenutih to su: PIO Klisura Ćetinje, Ada Ciganlija i Vardenik. Nataša Panić iz Zavoda se povodom godišnjice zahvalila se partnerima i saradnicima koji rade na zaštiti prirode, a Marina Šibalić je dodelila diplome stručnim savetnicima koji ove godine slave 20 godina rada u Zavodu.

Mirjana Vujadinović Tomevski

Drugi konkurs za sufinansiranje mera zaštite vazduha u gradovima i opštinama u Srbiji

Foto-ilustracija: Freepik (frimufilms)
Foto-ilustracija: Freepik (zirconicusso)

U okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) objavljuje Drugi javni poziv za podršku sprovođenju konkretnih mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave.

Poziv je namenjen jedinicama lokalne samouprave koje su izradile ili usvojile Planove kvaliteta vazduha (PKV) i/ili Kratkoročne akcione planove (KAP), kao i jedinicama lokalne samouprave koje nisu u zakonskoj obavezi da usvoje pomenute planove, ali su uključile mere zaštite vazduha u svoja strateška dokumenta.

Sprovođenje mera koje se prijavljuju na ovaj poziv treba da doprinese i realizaciji nacionalnog Programa zaštite vazduha za period 2022-2030, koji je Republika Srbija usvojila u decembru 2022. godine.

Jedinice lokalne samouprave koje su planskim dokumentima definisale mere unapređenja kvaliteta vazduha imaju mogućnost da konkurišu za sredstva za sufinansiranje jedne odabrane mere u visini do najviše 70 odsto ukupne vrednosti njene primene. Za mere izabrane u okviru ovog poziva, biće obezbeđeno sufinansiranje u iznosu od 21.000 do 49.000 USD za projekte malog obima i od 49.000 do 140.000 USD za projekte velikog obima. Ostatak sredstava od najmanje 30 odsto, jedinica lokalne samouprave obezbeđuje iz svog budžeta ili drugih izvora finansiranja.

Pročitajte još:

Prijavu je potrebno podneti najkasnije do 31. maja 2024. godine do 17 časova, putem onlajn platforme kojoj se može pristupiti ovde.

Pored popunjavanja osnovnog aplikacionog formulara, potrebno je dostaviti popunjen opis projekta koji sadrži detaljan opis aktivnosti, rezultata i budžeta, zatim izjavu potpisanu od ovlašćenog lica kojom se potvrđuje obezbeđeno sufinansiranje i učešće u javnom pozivu, planski dokument u kome je navedena mera predložena za sufinansiranje, kao i propratnu tehničku dokumentaciju (ukoliko je primenjivo) na imejl adresu: zelena.agenda.rs@undp.org. Više informacija se može pronaći u Uslovima i smernicama za prijavljivanje koji se nalaze ovde.

Za predstavnike i predstavnice zainteresovanih lokalnih samouprava 10. maja u 11 časova će biti organizovan Info dan za koji se mogu prijaviti ovde.

Za dodatna pitanja, možete nas kontaktirati putem imejla na: zelena.agenda.rs@undp.org.

Ovaj javni poziv objavljen je u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koji, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

Izvor: UNDP

Uskoro 91. Međunarodni poljoprivredni sajam

Foto-ilustracija: Unsplash (Scott Goodwill)
Foto-ilustracija: Unsplash (Kato Bergli)

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije najavilo je svoje planirane aktivnosti za 91. međunarodni poljoprivredni sajam, koji će se održati u Novom Sadu od 18. do 23. maja.

Evropska unija je partner ovogodišnjeg sajma, što predstavlja odličnu priliku za domaće proizvođače da predstave svoje proizvode, kao i za investitore da dobiju korisne informacije i uspostave kontakte.

Događaj ima za cilj da promoviše srpsku privredu i da ponudi pregled najnovijih tehničkih i tehnoloških dostignuća u poljoprivredi. Sajam će se fokusirati na poljoprivrednu mehanizaciju, stočarstvo, organske proizvode, i uključivaće različite stručne, poslovne i naučne skupove. Očekuje se prisustvo oko 1.200 izlagača iz Srbije i iz još 40 zemalja, navodi se na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije.

Pročitajte još:

Ministarstvo poljoprivrede je tradicionalni pokrovitelj Nacionalne izložbe stoke, najveće izložbe tog tipa na Balkanu, a takođe podržava Izložbu genetskih potencijala. U okviru sajma biće predstavljeni i proizvodi sa oznakom geografskog porekla, organski proizvodi, proizvodi sa oznakom „Srpski kvalitet“ i kraft pivo.

Promotivni štand Ministarstva poljoprivrede biće smešten u Hali „Master“, gde će biti održani različiti događaji poput okruglih stolova, radionica i predavanja. Ministarstvo će predstaviti svoje mere za jačanje prehrambene sigurnosti i pokazati kako se ove mere mogu implementirati kako bi proizvodnja bila održivija i konkurentnija.

Energetski portal

Raste prodaja električnih automobila – da li nas u 2024. očekuje novi rekord?

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)
Foto-ilustracija: Unsplash (evnex-ltd)

Uprkos kratkoročnim izazovima na pojedinim tržištima, ove godine prodaja električnih automobila nastavlja da raste, saopštila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Prema novom izdanju godišnjeg Globalnog izveštaja IEA EV Outlook, do kraja 2024. godine trebalo bi da bude prodato oko 17 miliona električnih automobila (EV). Prvi kvartal ove godine obeležila je za 25 odsto veća prodaja u poređenju sa istim periodom 2023. godine, a broj električnih automobila prodatih širom sveta u prva tri meseca ove godine je otprilike jednak prodaji za celu 2020. godinu.

Kina ostaje najjače tržište električnih automobila i u 2024. godini, a trenutni podaci ukazuju na to da će prodaja skočiti na oko 10 miliona vozila, što će činiti blizu 45 odsto prodaje svih automobila u zemlji. Do 2030. godine, skoro jedan od tri automobila na putevima u Kini biće na električni pogon.

Kada govorimo o Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji, IEA predviđa da će do 2030. godine, jedan od pet automobila biti električan.

IEA očekuje da će 2024. godina nadmašiti prošlu koja je takođe zabeležila rekordan skok prodaje električnih vozila.

Naime, u 2023. godini prodaja električnih četvorotočkaša skočila je za 35 odsto, dostigavši blizu 14 miliona prodatih vozila. I u godini za nama prednjačila je Kina, a prodaja je porasla i u Evropi i Sjedinjenim Državama. Pojedine zemlje u razvoju, kao što su Vijetnam i Tajland, takođe su zabeležile značajan porast prodaje automobila na baterije za 15, odnosno 10 odsto, saopštila je IEA.

Pročitajte još:

U Kini električna vozila jeftinija od konvencionalnih

U Kini je više od 60 odsto električnih automobila prodatih 2023. godine već bilo jeftinije za kupovinu od njihovih konvencionalnih ekvivalenata. Među najistaknutijim proizvođačima jeftinih električnih četvorotočkaša su kineske kompanije SAIC Motors, BYD Auto i Geely.

Foto: Fejsbuk / Yicai Global

Najjeftiniji električni automobil je Hongguang Mini kompanije Wuling Motors koji u Kini košta oko 8.000 dolara. Do sada je prodato blizu 1,2 miliona vozila, a ovaj minijaturni električni automobil ostao je najpopularniji među kineskom populacijom, posebno onima sa nižim primanjima, piše Hong Kong Free Press.

Sa druge strane, u Evropi i Sjedinjenim Državama, nabavne cene za konvencionalne automobile su u proseku ostale jeftinije od električnih, ali IEA očekuje da će intenziviranje tržišne konkurencije i poboljšanje tehnologija baterija smanjiti cene u narednim godinama.

Milena Maglovski

Otvoren novi javni poziv za inovacije nauke i privrede u oblasti cirkularne ekonomije

Foto: UNDP
Foto: UNDP

Uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) otvorio je novi javni poziv za saradnju nauke i privrede u razvoju i primeni inovativnih rešenja za smanjenje otpada ili pretvaranje otpada u nove sirovine. Cilj poziva je da doprinese efikasnijoj upotrebi resursa i energije, boljem upravljanju otpadom, a time i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i očuvanju životne sredine.

Poziv je namenjen naučno-istraživačkim organizacijama i inovacionim centrima koji sarađuju, ili će sarađivati, sa privatnim i javnim preduzećima na rešenjima u oblasti cirkularne ekonomije. Najmanje 10 najperspektivnijih predloga dobiće podršku od po 10 000 dolara. Više informacija o načinu prijavljivanja i propozicijama poziva može se pronaći ovde.

U prethodnim ciklusima ovog poziva podršku, u ukupnom iznosu od 250 000 dolara, dobilo je 25 cirkularnih inovacija, a na događuju su se predstavili autori rešenja za primenu principa cirkularne ekonomije u građevinskoj industriji. Oni su prikazali rešenja za proizvodnju betonskih ploča od otpadnog pepela iz termoelektrana, betonskih blokova od recikliranog stiropora i pepela, izradu građevinskog materijala od tekstilnog otpada, kao i materijala za uređenje enterijera od otpadnog stakla.

Pročitajte još:

Dušan Čarkić, pomoćnik ministarke zaštite životne sredine, izjavio je da proces tranzicije na cirkularnu ekonomiju podrazumeva sistemski pristup i obavezno korišćenje potencijala istraživanja, inovacija i digitalizaciju, kao i povezivanje svih zainteresovanih strana i njihovu dugoročnu saradnju.

Foto: UNDP

„Ministarstvo zaštite životne sredine je u saradnji sa UNDP-em u poslednje dve godine podržalo saradnju naučno-istraživačkih organizacija i privrede, kroz dodelu 25 cirkularnih vaučera za inovativne ideje. Veliki broj prijavljenih ideja u prethodnim pozivima pokazuje da se ova saradnja intenzivno razvija i nadamo se da će i ovaj novi poziv biti dobro prihvaćen i inspirativan i da ćemo nagraditi još mnogo dobrih ideja“, dodao je Čarkić.

Na događaju su predstavljene i Smernice za upravljanje otpadom od građenja i rušenja, koje je pripremilo Ministarstvo zaštite životne sredine kako bi preduzećima i investitorima olakšalio primenu nove Uredbe koja reguliše ovu oblast.

„Da bismo ubrzali prelazak na cirkularnu ekonomiju u Srbiji, nastavljamo da podržavamo naučno-istraživački i privatni sektor da rade zajedno kako bi pretvorili inovacije u isplativa poslovna rešenja. Razvoj i primena njihovih ideja pomažu da ubrzamo zelenu tranziciju u Srbiji, podstaknemo ekonomski rast i poboljšamo kvalitet životne sredine, na dobrobit svih“, rekao je Fabricio Andreuci, zamenik stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji.

Foto: UNDP

On je podsetio inovatore da svoje ideje u oblasti cirkularne ekonomije mogu da prijave i na stalno otvoreni Javni poziv za inovativna rešenja za zelenu tranziciju srpske privrede i društva u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“.

Publika na događaju je imala priliku da pogleda sesiju 8. Svetskog foruma cirkularne ekonomije pod nazivom „Perspektive građevinskog sektora – od globalnih praksi do Okeanije“. Učesnici su podelili i utiske sa nastupa Srbije na ovom Forumu, koji je od 15. do 18. aprila održan u Briselu. Delegacija Srbije je u Briselu predstavila više od 60 inovacija u oblasti cirkularne ekonomije, koje su primenjene zahvaljujući podršci Evropske unije, Vlade Švajcarske i GEF-a, u okviru dve inicijative koje u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine sprovodi UNDP: „EU za Zelenu agendu u Srbiji“ i „Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Srbiji – Cirkularne zajednice“.

Izvor: UNDP